شرکت فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات راهبردسیستم قم

Rahbord System Qom Information And Communication Technology Company

آشنایی با دکمه ها و پورت های کامپیوتر

مبانی کامپیوتر > آشنایی با دکمه ها و پورت های کامپیوتر http://rahbord-system.com/?p=678

آشنایی با دکمه ها و پورت های کامپیوتر

آشنایی با پورت های کامپیوتر، به شما کمک می کند تا هر چیزی را که لازم دارید به کامپیوترتان متصل کنید.

هر کامپیوتری با دیگری تفاوت هایی دارد، بنابراین دکمه ها و پورت ها و سوکت های یک کامپیوتر می تواند با دیگر کامپیوتر ها تفاوت داشته باشد. با این حال، تعدادی دکمه و پورت مشترک قطعا در همه کامپیوترها یافت می شوند.

به قسمت جلو و پشتی کیس توجه کنید و تعداد پورت ها و دکمه ها را بشمارید. حالا به مانیتورتون توجه کنید و تعداد پورت ها و دکمه ها را بشمارید. احتمالا بیشتر و یا کمتر از ۱۰ تا باشند.

قسمت جلویی کامپیوتر

 1. CD و DVD Player: این قسمت به شما اجازه میدهد تا Cds و DVDs را با کامپیوترتان بخوانید.
 2. Power Button: از این دکمه برای روشن/خاموش کردن کامپیوتر استفاده می شود.
 3. Audio In/Audio Out: از این قسمت برای اتصال میکروفون، هدفون، یا اسپیکر ها میتوان استفاده کرد. البته در بعضی کیس ها، این پورت ها را در قسمت پشتی کیس تعبیه کرده اند.
 4. USB: بیشتر کامپیوترهای دسکتاپی، تعداد زیادی پورت های USB دارند. از این پورت ها برای اتصال دستگاه هایی مانند: کیبورد، چاپگر، ماوس و یا تلفن به کامپیوتر میتوان استفاده کرد. در بعضی کیس های این پورت ها در قسمت پشتی کیس قرار دارند.

قسمت پشتی کامپیوتر

قسمت پشتی کیس کامپیوتر دارای پورت های اتصالی هستند که برای اتصال دستگاه هایی مشخص ساخته شده اند. مکان قرار گیری پورت ها از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر تفاوت دارد، و بیشتر شرکت ها اتصلات مخصوص خودشان را برای دستگاه های مشخص  دارند. بعضی از پورت ها ممکن است که رنگی باشند، تا کاربران بدانند که چه پورتی برای چه دستگاهی مناسب می باشد.

 1. Power Socket: از این قسمت برای اتصال کابل برق کامپیوترتان استفاده می شود.
 2. Audio In/Audio Out: از این قسمت برای اتصال میکروفون، هدفون، یا اسپیکر ها می توان استفاده کرد.
 3. Ethernet Port: از این پورت برای اتصال دستگاه هایی مانند مودم که به منظور اتصال به اینترنت استفاده می شوند، به کار گرفته می شوند.
 4. USB: بیشتر کامپیوترهای دسکتاپی، تعداد زیادی پورت های USB دارند. از این پورت ها برای اتصال دستگاه هایی مانند: کیبورد، چاپگر، ماوس و یا تلفن به کامپیوتر می توان استفاده کرد. در بعضی کیس های این پورت ها در قسمت پشتی کیس قرار دارند.
 5. Serial Port: این پورت بیشتر در کامپیوترهای امروزی رایج است. از این پورت عمدتا برای اتصال دوربین های دیجیتالی استفاده می شود، و در آینده جای USB Port ها را خواهند گرفت.
 6. Monitor Port: از این قسمت برای اتصال کابل مانیتورتان می توانید استفاده کنید.
 7. PS/2: از این پورت های نیز گاهی اوقات برای اتصال ماوس و کیبورد استفاده می شود. پورت مخصوص ماوس سبزرنگ می باشد و پورت مخصوص کیبورد بنفش رنگ است. در کامپیوترهای جدید این پورت های با پورت های عادی USB Port جایگزین شده اند.
 8. Expansion Slots: از این قسمت برای وقتی می توان استفاده کرد که بخواهید قطعه ای اضافی را به کیس کامپیوترتان اضافه کنید. برای مثال، اگر کامپیوتر شما کارت ویدیو نداشه باشد، شما میتوانید یک کارت ویدیو برای آن بخرید و در این قسمت آن را نصب کنید.
 9. Parallel Port: این قسمت یک پورت قدیمی می باشد که در سری جدید کامپیوترهای دسکتاپی، کمتر دیده می شود. مانند Serial Port این پورت نیز با USB Port جایگزین گشته اند.

انواع دیگری از پورت ها

انواع دیگری از پورت ها مانند پورت های HDMI، FireWire, Thunderbolt نیز وجود دارند. اگر کامپیوتر شما پورت هایی دارد که شما نمی دانید برای چه استفاده می شوند، شما باید از یک نفر متخصص کمک بگیرید.

بیشتر کامپیوترها عمدتا شامل کیس کامپیوتر، مانیتور، کیبورد و ماوس می شوند، اما شما میتوانید انواع مختلفی از دستگاه ها را به وسیله پورت های کامپیوترتان به آن متصل کنید. این دستگاه ها، لوزام جانبی نامیده می شوند. در ادامه به برخی لوزام جانبی نگاهی مختصر خواهیم داشت.

چاپ گرها: از چاپ گر ها برای چاپ مستندات، عکس ها و هر چیزی که  بر روی صفحه ظاهر می شوند، می توان استفاده کرد. انواع مختلفی از چاپگرها وجود دارند، شامل چاپگر های عکس، لیزری و  جوهرافشان. همچنین چاپگرهای all-in-one نیز وجود دارند که همچنین برای اسکن و کپی مستندات استفاده میشوند.

 

اسکنرها: یک اسکنر به شما اجازه میدهد تا با اسکن یک فایل یا عکس واقعی، آن را بصورت دیجیتال بر روی کامپیوترتان ذخیره کنید. بیشتر اسکنرهای امروزی به همراه چاپگرهای all-in-one  عرضه میشوند، اگر جه شما میتوانید یک اسکنر جدا دستی یا مسطح بخرید.

 

اسپیکرها/هدفون ها: اسپیکر ها و هدفون های دستگاه های خروجی هستند، به این معنی که صدای کامپیوتر را برای کاربر پخش می کنند، در این مورد اسپیکر ها به شما اجازه می دهند تا بتوانید به  صداها و موسیقی گوش دهید. بسته به نوع مدل آنها، آنها ممکن است که به پورت audio یا پورت USB متصل شوند. بعضی از مانیتورها در داخل خودشان اسپیکر دارند.

 

میکروفون: یک میکروفون یک دستگاه ورودی می باشد، یا دستگاهای که از کاربر اطلاعات را دریافت می کند. شما از میکروفون می توانید برای ضبط صدا و یا ارتباط برقرار کردن صوتی با استفاده از اینترنت از آن استفاده کنید. بعضی از لپ تاپ در داخل خودشان میکروفون قرار دارد.

 

دوربین: وبکام (Webcam) یک نوع دستگاه ورودی می باشد، که توانایی ضبط ویدیو و گرفتن تصاویر را دارد. از وبکام می توانید برای ارتباط تصویری به کمک اینترنت نیز استفاده کنید. بیشتر وبکم ها همراه یک میکروفون عرضه می شوند.

 

دسته های کنترل بازی: از اینگونه لوازم جانبی برای کنترل بازی استفاده می شود. انواع مختلفی از کنترلرهای بازی وجود دارند مانند، دسته های بازی، و یا فرمان ماشین و … البته از ماوس و کیبورد نیز می توانید به جای کنترلرهای استفاده کنید.

 

دوربین های دیجیتالی: یک دوربین دیجیتالی به شما اجازه ضبط تصاویر و ویدوی با فرمت دییجتال را میدهد. با اتصال دوربین به کامپیورتان به کمک USB Port میتوانید عکس ها و ویدیوهایتان را به کامپیوترتان انتقال دهید.

 

تلفن های هوشمند، دستگاه های پخش موسیقی، تبلت ها و دیگر دستگاه ها: وقتی که شما یک دستگاه الکترونیک می خرید مانند تلفن هوشمند یا دستگاه پخش موسیقی، حتما محتویات همراه آن را بررسی کنید تا همراه آن یک کابل اتصالی USB نیز داشته باشد. اگر کابل USB همراه آن باشد، می توانید دستگاه تان را به راحتی به کامپیوترتان متصل کرده و به محتویات آن دسترسی داشته باشید.