شرکت فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات راهبردسیستم قم

Rahbord System Qom Information And Communication Technology Company

انواع سیستم عامل

مبانی کامپیوتر > انواع سیستم عامل http://rahbord-system.com/?p=847

انواع سیستم عامل

بزرگترین و مهمترین بخش نرم افزاری سیستم های کامپیوتری، سیستم عامل ها هستند که انواع مختلفی دارند.

سیستم عامل چیست؟

سیستم عامل عبارت است از نرم افزاری که ارتباط بین سخت افزار و کاربر را برقرار می کند. سيستم عامل بدون شک مهمترين  نرم افزار در کامپيوتر است. پس از روشن کردن کامپيوتر اولين نرم افزاری که مشاهده می گردد سيستم عامل بوده و آخرين نرم افزاری که  قبل از خاموش کردن کامپيوتر مشاهده خواهد شد نيز سيستم عامل است. سيستم عامل نرم افزاری است که امکان اجرای تمامی برنامه های کامپيوتری را فراهم می آورد.

سيستم عامل با سازماندهی، مديريت و کنترل منابع سخت افزاری امکان استفاده بهينه و هدفمند آنها را فراهم می آورد. سيستم عامل فلسفه بودن سخت افزار را بدرستی تفسير  و در اين راستا امکانات متعدد و ضروری جهت حيات ساير برنامه های کامپيوتری را فراهم می آورد

 

سیستم عامل های کامپیوتری:

  • ویندوز
  • مکینتاش
  • لینوکس

سیستم عامل «ویندوز» محصول شرکت مایکروسافت می باشد که بنیانگذار آن ثروتمندترین مرد جهان یعنی بیل گیتس می باشد. ویندوز لاینسس دارد منتهی در ایران بنا به دلیل تحریم ها فعلا از نسخه های کرک شده آن استفاده می شود.

سیستم عامل «مکینتاش» مخصوص سیستم های اپل می باشد که توسط استیو جابز بنیاندگذاری شده است. این سیستم عامل مخصوص دستگاههایی است که خود شرکت اپل تولید می کند. این سیستم عامل محبوبیت ویندوز و لینوکس را ندارد و صرفا کاربران و مشتریان شرکت اپل از آن استفاده می کنند.

سیستم عامل «لینوکس» هم توسط جمعی از برنامه نویسان بزرگ جهان ساخته شده و کدهای آن یه صورت آزاد و رایگان در دسترس عموم قرار دارد تا هر شخصی بتواند سیستم عامل لینوکس رو بر سلیقه خودش استفاده نماید.

 

سیستم عامل های موبایل و تبلت:

علاوه بر کامپیوتر می توان موبایل ها و تبلت ها را نیز جز سخت افزار هایی حساب کرد که برای اینکه دستورات کاربر را متوجه شوند نیاز به سیستم عامل دارند. موبایل ها و تبلت ها نیز سیستم عامل های خود را دارند. در حال حاضر معروفترین سیستم عامل موبایلی و تبلتی سیستم عامل اندروید می باشد که حتما نام آن برایتان آشنا است.

  • سیستم عامل «اندروید»که از خانواده لینوکس بوده و شرکت گوگل بعد از خرید آن، توانست آن را گسترش دهد.
  • سیستم عامل «سیمبین»که شرکت نوکیا آنرا تولید کرده و مخصوص موبایل های نوکیا می باشد
  • سیستم عامل «بادا» که شرکت سامسونگ آنرا تولید کرده و مخصوص گوشی های این شرکت است.
  • سیستم عامل «IOS» که شرکت اپل آنرا تولید کرده و مخصوص گوشی های آیفون است.