شرکت فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات راهبردسیستم قم

Rahbord System Qom Information And Communication Technology Company

انواع کامپیوتر از نظر قدرت پردازش

مبانی کامپیوتر > انواع کامپیوتر از نظر قدرت پردازش http://rahbord-system.com/?p=762

انواع کامپیوتر از نظر قدرت پردازش

کامپیوترها به چهار دسته ابرکامپیوترها، کامپیوترهای بزرگ، کامپیوترهای کوچک و ریزکامپیوترها تقسیم می شوند.

 

  • اَبر کامپیوتر (Super Computer)

این نوع از کامپیوترها جزء کالاهای ایتراتژیک جهان می­ باشند و توسط چند شرکت محدود طراحی و ساخته می­ شوند و از امکانات توانایی و قدرت پردازش بسیار بالایی برخوردارند و در امور فضایی و دفاعی و پروژهای بزرگ علمی و تحقیقاتی استفاده می­ شوند و بدلیل تکنولوژی و قیمت بسیار بالا در انحصار چند کشور انگشت شمار می­ باشند. از جمله مراکزی که از این نوع کامپیوتر استفاده می­ کنند می­ توان به سازمان فضایی آمریکا اشاره کرد. کامپیوترهای CRAY1/CRAY2/CRAY۳ نمونه­ای از این نوع کامپیوترها می­ باشند.

 

  • کامپیوتر بزرگ (Main Frame Computer)

اینگونه از کامپیوترها در مراکز بزرگ تجاری دانشگاههای بزرگ  و برخی از مراکز دولتی استفاده می­ شود. قیمت و هزینه نگهداری اینگونه از کامپیوترها زیاد است و جهت راه­ اندازی استفاده و نگهداری از آنها به نیروهای متخصص زیادی نیاز است. تعداد کاربرانی که می­ توانند همزمان از اینگونه کامپیوترها استفاده کنند بسیار بیشتر از کامپیوترهای کوچک است. از معروفترین این کامپیوترها می­توان به IBM/۳۶۰ IBM/۳۷۰ اشاره کرد.

 

  • کامپیوتر کوچک (Mini Computer)

این کامپیوترها بیسار قوی­تر از کامپیوترهای شخصی ساخته می­ شوند و در اکثر مراکز اداری تجاری و دانشگاهی که دارای حجم اطلاعات متوسط هستند استقاده می­ شوند و قیمت آنها بالاتر از قیمت کامپیوتر­های شخصی است و قابلیت سرویس دهی همزمان به چندین کاربر را دارند. از جمله این کامپیوترها می­توان PDP۱۱/۴۵ PDP۱۱/۳۵ و کامپیوترهای  SUN را نام برد.

 

  • ریز کامپیوتر (Micro Computer)

ریز کامپیوترها در واقع کوچکترین و ارزانترین نوع کامپیوتر هستند به نحوی که هر شخص قادر است در منزل یا محل کار خود آنها را تهیه کرده و بکار گیرد. امروزه توانایی و قدرت این گونه از کامپیوترها بیسار پیشرفت کرده است و با کاهش شدید قیمت آنها استفاده و کاربرد آنها در کلیه منازل رایج شده است. به دلیل استقاده شخص از این کامپیوترها به آنها کامپیوترهای شخصی یا PC  (Personal Computer) نیز می گویند. این کامپیوترها به سه دسته تقسیم می­ شوند:

  • کامپیوترهای رومیزی یا Desktop: که در محل ثابتی قابل استقاده هستند و منبع تغذیه آنها از طریق برق شهری متناوب تامین می­ گردد.
  • کامپیوترهای کیفی یا Notebook – Laptop: به شکل یک کیف کوچک بوده و قابل حمل است که هم با برق شهر و هم با باطری کار می­ کنند و از لحاظ امکانات و توانایی همانند کامپیوترهای رومیزی هستند. نوع سبکتر این کامپیوترها را کامپیوترهای Notebook نیز می­ گویند.
  • رایانه های دستیار دیجیتالی شخصی: PDA