شرکت فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات راهبردسیستم قم

Rahbord System Qom Information And Communication Technology Company

انواع کامپیوتر

مبانی کامپیوتر > انواع کامپیوتر http://rahbord-system.com/?p=683

انواع کامپیوتر

کامپیوترها در اندازه ها و شکل های متفاوتی وجود دارند و عملکردهای زیادی در زندگی ما ایفا می کنند.

اغلب مردم فکر می‌کنند کامپیوتر وسیله‌ای است که ورودی را از کاربر با ماوس یا صفحه کلید دریافت می‌کند و خروجی را روی صفحه‌ خود نمایش می‌دهد، درحالی که واژه کامپیوتر می‌تواند به هر وسیله‌ای که درون آن میکروپروسسور است اطلاق شود. وقتی که شما از دستگاه عابر بانک پول می گیرید و یا در فروشگاه با استفاده از دستگاه بارکدخوان، قیمت محصولات را بر روی مانیتور می بینید یا با یک ماشین حساب کار می کنید، در واقع در حال استفاده از نوعی از کامپیوتر هستید.

 

 • کامپیوتر دستی یا PC

کامپیوتر شخصی یا PC کامپیوتری است که عموما برای استفاده تک کاربره طراحی شده‌است. بیشتر مردم واژه‌ی PC را کامپیوتری با سیستم عامل ویندوز می‌دانند اما این یک باور اشتباه است، MAC نیز یک PC است. PC در ابتدا به عنوان میکروکامپیوتر شناخته می‌شد زیرا آن یک کامپیوتر کامل اما در ابعاد کوچک‌تر از سیستم‌هایی بود که در بیشتر کسب و کارها به کار گرفته می‌شد.

 

 • کامپیوتر رومیزی یا دسکتاپ

یک PC که برای قابل حمل بودن طراحی نشده باشد یک کامپیوتر دسکتاپ است. انتظاری که از یک کامپیوتر دسکتاپ می‌رود این است که در یک مکان دائمی قرار بگیرد. دسکتاپ‌ها قدرت، حافظه و تطبیق پذیری بیشتری در ازای هزینه کمتر در قیاس با همنوعان قابل حمل خود دارند.

 

 • لپ تاپ

به لپ تاپ، نوت بوک نیز گفته می‌شود، لپ تاپ‌ها کامپیوترهای قابل حملی هستند که در آن‌ها نمایشگر، صفحه کلید و صفحه اشاره گر، پردازنده، حافظه و هارد درایو یکپارچه است و همه این‌ها با باتری کمی بزرگتر از یک کتاب در اندازه معمولی است.

 

 • نوت بوک

نوت بوک‌ها کامپیوترهای فوق سبک و قابل حملی هستند که حتی از لپ تاپ‌های سنتی نیز کوچک‌ترند. هزینه‌ی نوت بوک از انواع جدید لپ تاپ‌های هر برندی کمتر است و قطعات داخلی آن نسبت به لپ تاپ‌ها قدرت کمتری دارند.

 

 • کامپیوتر جیبی یا PDA

دستیار شخصی دیجیتالی یا PDA کامپیوترهای بسیار یکپارچه‌ای هستند که معمولا از حافظه فلش به جای هارد درایو برای ذخیره استفاده می‌کنند. این کامپیوترها معمولا صفحه کلید ندارند و ورودی آن‌ها تکنولوژی لمسی است. PDA ها معمولا کوچک‌تر از یک کتاب هستند، وزن بسیار کم و عمر باتری قابل قبولی دارند. نسخه کمی سنگین‌تر و کمی بزرگ‌تر PDA ها را کامپیوتر دستی می‌گویند.

 

 • ورک استیشن یا ایستگاه کاری

نوعی دیگر کامپیوتر به نام ایستگاه کاری وجود دارد. یک ایستگاه کاری به طور ساده یک کامپیوتر دسکتاپ است که پردازنده قدرتمند، حافظه اضافی و توانایی بیشتر برای اجرای برنامه‌های خاص مثل ۳D گرافیک و یا توسعه بازی دارد.

 

 • سرور server

کامپیوتری که طوری تنظیم شده‌ باشد که به کامپیوترهای دیگر از طریق شبکه سرویس دهد، سرور نام دارد. سرورها معمولا پردازنده قدرتمند، حافظه زیاد و هارددرایو بزرگی دارند.

 

 • کامپیوترهای بزرگ (پردازنده مرکزی) یا mainframe

در روزهای اولیه کامپیوترها، کامپیوترهای بزرگی بودند که که فضای یک اتاق یا کل یک طبقه را اشغال می‌کردند! از آنجا که اندازه‌ی کامپیوترها کاهش یافت در حالیکه قدرت آن‌ها افزایش یافت اصطلاح mainframe برای سرور سازمانی استفاده شد. شاید این کلمه را از شرکت‌های بزرگ برای توصیف ماشین‌های بزرگی که میلیون‌ها انتقال را پردازش می‌کنند شنیده باشید.

 

 • ابرکامپیوترها یا سوپر کامپیوتر

این نوع کامپیوتر معمولا صدها تا هزاران میلیون دلار قیمت دارد. با این که بعضی از سوپر کامپیوترها سیستم‌های تک کامپیوتره هستند اما بیشتر آن‌ها از ترکیب چند کامپیوتر با عملکرد بالا ایجاد شده‌اند که به عنوان یک کامپیوتر به صورت همزمان کار می‌کنند.

 

انواع دیگر کامپیوترها

امروزه بسیاری از دستگاه های الکترونیکی، اساسا کامپیوترهای مخصوصی هستند، که ما حتی فکر نمی کنیم که این دستگاه ها کامپیوتر باشند. نمونه های زیر مثالی از این گونه کامپیوترها می باشند.

 • تبلت: تبلت ها کامپیوترهای دستی هستند که قابل حمل تر از لپ تاپ ها می باشند. بجای کیبورد و ماوس، تبلت ها از صفحه نمایش حساس به لمس برای تایپ کردن و حرکت بین صفحات استفاده می کنند. iPad یک مثال از تبلت می باشد.
 • تلفن هوشمند: بسیاری از گوشی های هوشمند می توانند مانند کامپیوترها کارهای زیادی را انجام دهند، مانند وبگردی و یا بازی های موبایلی و دیدن فیلم و … اینگونه دستگاه ها تلفن هوشمند (موبایل) نامیده می شوند.
 • کامپیوتر پوشیدنی: نوع دیگر کامپیوترها، کامپیوترهای پوشیدنی هستند که مجهز به برنامه‌های کامپیوتری رایج (ایمیل، پایگاه داده، مولتی مدیا، تقویم و …) می باشند و با ساعت، موبایل، عینک و حتی لباس و … یکپارچه شده‌اند. آنها برای این طراحی شده اند که تمام طول روز در اختیار ما باشند.  این گونه دستگاه ها اغلب پوشیدنی نامیده می شوند.
 • کنسول های بازی: یک کنسول بازی یک نوع کامپیوتر میباشد که برای اجرای بازی بر روی تلویزیون استفاده می شوند.
 • تلویزیون ها: بسیاری از تلویزیون ها امروزی شامل اپلیکیشن ها و برنامه هایی هستند که به شما اجازه می دهد تا به محتوای آنلاین دسترسی داشته باشید. برای مثال، شما می توانید با استفاده از تلویزیون هوشمندتان مستقیقا و با استفاده از اینترنت به تماشای ویدیو بپردازید.