شرکت فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات راهبردسیستم قم

Rahbord System Qom Information And Communication Technology Company

اینترنت اشیاء چیست؟

اخبار تکنولوژی > اینترنت اشیاء چیست؟ http://rahbord-system.com/?p=614

اینترنت اشیاء چیست؟

اینترنت اشیاء به نظر شبیه داستان های علمی تخیلی می باشد که در آن یخچال ها و خودروها حرف می زنند.

اما ارتباط با بستر اینترنت در وسایلی که دائم به یکدیگر متصل هستند، بسیار بیشتر از یک‌خانه یا خودروی هوشمند بر زندگی ما اثر خواهد گذاشت. برای کارگران، اینترنت اشیاء روش اشتغال آن‌ها را با حفظ وقت و منابع و ایجاد فرصت‌های تازه در رشد صنایع و اختراعات تغییر خواهد داد.

  • حجمی انبوه‌تر از اطلاعات

اینترنت اشیاء (Internet of Things)، یک ماشین پردازش اطلاعات خواهد بود. به این معنی که شرکت‌ها مجبور به تغییراتی در روش جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات خواهند شد؛ نه‌فقط در حوزه‌ی تصمیم‌گیری؛ بلکه در شیوه هماهنگ کردن خود، با هوش مصنوعی و حتی در حجم و نوع اطلاعاتی که اینترنت اشیاء تولید می‌کند نیز نقش‌های جدیدی برای تحلیل، استراتژی‌ها و حتی مشتری مداری تعریف می‌شود.

  • همیشه می‌دانید هر چیزی کجاست

پروفسور کرانین می‌گوید: اینترنت اشیاء ظرفیت ساخت یک زندگی، تجارت و محیط کاری توأم با تولید و بهره‌وری بیشتر را به ارمغان خواهد آورد. راهکار مهم ما در مورد رابطه‌ی اینترنت اشیاء و تولید و بهره‌وری بیشتر این است که مکان‌یابی ساده‌تر و امکان‌پذیرتر خواهد شد. اکنون در بیمارستان‌ها این مهم انجام می‌شود.

تجهیزات متصل به اینترنت با علائم جغرافیایی مشخص می‌شوند و به کارگران در سرعت بیشتر کارهایشان و ذخیره‌ی زمان و پول بیشتر با دستیابی به فرآیندی کوتاه‌تر در انجام کار‌ها کمک می‌کنند.

شرکت‌ها می‌توانند هر جنبه‌ای از تجارت را دنبال کنند؛ مدیریت فهرست‌های انبارداری و پر شدن سفارش‌ها با سرعتی زیاد برای پیدا کردن اینکه چه خدمات و کالاهایی در کجا موردنیاز است. ابزار، کارخانه‌ها و وسایل نقلیه باهم در ارتباط خواهند بود و محل دقیق خود را گزارش خواهند کرد.

  • انتقال سریع‌تر به هر جا

اینترنت اشیاء اتفاق بزرگ زندگی روزانه‌ی شما خواهد شد. ارتباط وسایل متحرک، خودروها و جاده‌هایی که در آن‌ها خواهید راند می‌توانند به کاهش زمان مسافرت شما کمک کنند و بنابراین شما را قادر به کار سریع‌تر یا فعالیت‌هایی در زمان‌های مختلف کنند.

جهانی را تصور کنید که زیرساخت‌های یک شهر به حسگرهای کنار جاده مجهز شده‌اند. این حسگرها می‌توانند برای تحلیل الگوهای ترافیکی درون شهر و ایجاد دستوراتی برای عملکرد بهینه‌ی چراغ‌های راهنمایی برای کم کردن یا حتی از بین بردن قفل‌های ترافیکی استفاده شوند. این موضوع می‌تواند نه چند ساعت که حداقل چنددقیقه‌ای را در طول روز برای ما ذخیره کند. در آینده اینترنت اشیاء همه‌چیز را از خیابان‌ها تا اطلاعات چراغ‌های راهنما با یکدیگر ادغام خواهد کرد.

  • تولیداتی سبزتر و ارزان‌تر

باید از اینترنت اشیاء قدردان بود که با فراهم کردن ارتباطات بین وسایل، ایجاد شبکه‌ای هوشمند از فناوری‌ها را تسهیل می‌کند. از ابزار اندازه‌گیری، حسگر‌ها و ابزار دیجیتالی برای ایجاد و جمع‌آوری منابع جایگزین انرژی سازگار با محیط‌زیست مانند انرژی خورشیدی و باد استفاده می‌کند.

ماکاریو نامی می‌گوید: اینترنت اشیاء به‌شدت هزینه‌ها را در تولید صنعتی و تجاری کاهش خواهد داد. این امر با کاهش اتلاف انرژی، مصرف سوخت و جلوگیری از عملیات غیراقتصادی، ممکن خواهد شد. اینترنت اشیاء همچنین می‌تواند به بهبود و بهینه شدن تولید و انتقال انرژی و کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای با تسهیل تغییر آن به انرژی‌های تجدید پذیر کمک کند.

  • کنترل کامل وسایل همراه

رویی باچر، بنیان‌گذار و رئیس ابداعات MNH و یکی از اعضای شورای اینترنت اشیاء می‌گوید: «بخش‌های فناوری اطلاعات ممکن است کنترل کامپیوتر‌ها و وسایل همراه را از دور فراهم کنند، اما اینترنت اشیاء افراد را قادر خواهد ساخت تا همه‌ی وسایلی که به اینترنت متصل هستند را کنترل کنند»

  • مدیریت پیچیده‌تر وسایل

بر اساس سخنان باچر، وقتی تعداد وسایل رشد کند، پیچیدگی مدیریت آن‌ها نیز بیشتر خواهد شد. به‌عنوان‌مثال کارگرانی را تصور کنید که از گوشی‌های هوشمند خود برای برقراری ارتباط، سرگرمی و امور کاری استفاده می‌کنند. وقتی اینترنت اشیاء اضافه شود، مورد جدیدی را به این استفاده‌ها اضافه خواهد کرد، کنترل وسایل مبتنی بر اینترنت اشیاء و مدیریت آن‌ها.

لاچر می‌گوید: «خیلی از وسایل متصل به اینترنت اشیاء مانیتور ندارند. راهی که برای کنترل وسیله وجود دارد، استفاده از گوشی هوشمند است. پیچیدگی با تنوع سیستم‌عامل‌ها افزایش می‌یابد.»

  • صرفه‌جویی در وقت

برندان ریچاردسون، از پایه‌گذاران و مدیران PsiKick، استارتاپی واقع در ویرجینیا که به توسعه‌ی حس‌گرهای اینترنت اشیاء مشغول است، می‌گوید: «با کنترل وسایل متصل به اینترنت اشیاء، گوشی‌های هوشمند شما تبدیل به یک وسیله برای کنترل از راه دور وسایل می‌شود.»

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های در دسترس اینترنت اشیاء این است که شما وسایلی را دارید که شما را می‌شناسند و می‌توانند به شما در مدیریت بیشتر امور کاری و زندگی شما یاری برسانند و وقت بیشتری را برای شما نگه‌دارند.

با این حسگرها، دیگر دغدغه و استرس صبحگاهی برای آماده کردن یک قهوه نخواهید داشت و دستگاه قهوه‌جوش به‌صورت خودکار در زمان بیدار شدن شما، قهوه را آماده کرده است. به‌عنوان‌مثال حسگرهای بی‌سیم می‌توانند وقتی شما در حال قدم زدن به‌طرف یکی از شعبه‌های یک مغازه هستید، بر اساس سفارش‌های قبلی شما یک فنجان قهوه سفارش دهند و شما می‌توانید آن را تأیید یا تعویض کنید و پول آن را به‌وسیله‌ی گوشی همراه خود پرداخت کنید.

  • سخت‌تر کار کردن

ریچاردسون بر این عقیده است که اینترنت اشیاء ممکن است زندگی را در همه‌ی ابعاد ساده‌تر کرده و تغییرات بزرگی را در صنایع به وجود بیاورد. وی بر این عقیده است: «هر تجارت و صنعتی در ۳۰ سال آینده متحول خواهد شد. ما شاهد هستیم که با رشد اینترنت معمولی نیز این تغییرات آغاز شده است. با افزایش اطلاعات در ابعادی وسیع، باید خیلی چیزها را به بیت تغییر داد تا به اتم.»

ریچاردسون در پایان روی این موضوع که همه‌ی صنایع از اینترنت اشیاء تأثیر خواهند پذیرفت تأکید کرده و به شرکت‌ها گوشزد می‌کند که هرچه زودتر خود را آماده سازند.

بیدار شدن شما، قهوه را آماده کرده است. به‌عنوان‌مثال حسگرهای بی‌سیم می‌توانند وقتی شما در حال قدم زدن به‌طرف یکی از شعبه‌های یک مغازه هستید، بر اساس

سفارش‌های قبلی شما یک فنجان قهوه سفارش دهند و شما می‌توانید آن را تأیید یا تعویض کنید و پول آن را به‌وسیله‌ی گوشی همراه خود پرداخت کنید.