شرکت فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات راهبردسیستم قم

Rahbord System Qom Information And Communication Technology Company

تشخیص سرطان در چند دقیقه

اخبار تکنولوژی > تشخیص سرطان در چند دقیقه http://rahbord-system.com/?p=464

تشخیص سرطان در چند دقیقه

میکروسکوپ دستی جدید، زمان طولانی تشخیص سرطان به روش پاتولوژی را به چند دقیقه کاهش می‌دهد.

این میکروسکوپ دستی توسط مهندسان مکانیک دانشگاه واشنگتن طراحی و تولید شده و هدف از تولید آن استفاده در اتاق‌های عمل و مطب پزشکان است. با استفاده از این ابزار، یک جراح مغز و اعصاب قادر است تا از برداشتن کل بافت تومور از مغز اطمینان حاصل کند. همچنین یک دندان پزشک نیز می‌تواند در صورت خارج کردن یک توده‌ی چرکی، از سرطانی نبودن آن اطمینان حاصل کند.

در این ابزار برای بالا بردن وضوح تصاویر، از روش تصویربرداری کانفوکال دو بعدی استفاده شده است. با استفاده از این روش متخصصان قادرند تا جزئیات سلولی را تا نیم میلی‌متر پایین‌تر از بافت مورد نظر مشاهده کنند. تصاویر مورد نظر در این روش با استفاده از آینه‌های مکانیکی الکتریکی بسیار ریز، به منظور اسکن نور تابیده شده و ایجاد تصاویر با سرعت بالاتری انجام می‌شود.

همانطور که در تصویر پایین نیز مشاهده می‌کنید، می‌توان تصاویر ثبت شده با این میکروسکوپ دستی را با تصاویر ثبت شده توسط آزمایشگاه‌های پاتولوژی که نیازمند فرآیند بعضا یک تا دو ماهه است، مشاهده کرد.

توسعه‌دهندگان امیدوارند با بررسی‌های بیشتر و انجام آزمایش‌های اضافی به منظور بالا بردن صحت و برطرف کردن مشکلات احتمالی، این میکروسکوپ دستی را در ۲ تا ۴ سال آینده روانه‌ی بازار کنند.

در تصویر زیر نمونه‌های سمت چپ با میکروسکووپ دستی و تصاویر سمت راست با روش پاتولوژی آزمایشگاهی ثبت شده که بسیار عالی است.